05/08/2016

Když vám okolí brání v rozkvětu

Nejprv jsem chtěla napsat: Když vám okolí brání v rozletu.
Ale pak mi došlo, že termín "rozlet" by zde byl jaksi zavádějící. A tu kapitolu o posouvání se jinam, nejlépe tedy vpřed, bych asi nechala na někdy jindy. Teda asi, spíše určitě. (Zuzano, mluv jasně!)

Předtím než si diagnostikujete depresi a nízké sebevědomí, ujistěte se prosím, že nejste obklopeni blbci. - Sigmunf Freud

Co k tomu říct. No tak třeba to, že to Freud výborně vystihl. Ostatně jako spoustu jiných věcí. V jedné jediné větě shrnul přesně to, co mi běží hlavou docela často. Totiž to, že nás naše okolí chtě nechtě ovlivňuje. Což je na jednu stranu dobře. Mezilidské vztahy, které jsou hnacím motorem k zamyšlení se nad sebou samými a které v nás vyvolávají potřebu se sebou něco dělat, jsou velice užitečné. Naši partneři, rodinní příslušníci, přátelé, kamarádi, známí a třeba i zaměstnavatelé, jejichž přítomnost v nás vyvolává pocity přátelství a důvěry jsou zkrátka poklady, o tom žádná. A jistě, občas nám každý řekne něco, co ne zrovna rádi slyšíme (včetně těžkého cynismu), ale to už ke vztahům zkrátka patří.

Občas v našem životě ale mají místo o lidi, které je lepší poslat o dům dál. Takové ty lidi, kteří mají věčně špatnou náladu, stěžují si, energeticky vás vysávají, využívají vás pro vlastní blaho a ozývají se jen v momentě, kdy něco sami potřebují (třeba se zase vyplakat) a kteří vás rádi shazují, tedy zkrátka ti, které Freud nepřímo označuje jako BLBCE, v životě opravdu nepotřebujete. Teda, každý si občas nad něčím postěžuje, to je normální a snad je to v pořádku. Ale když se tady z těch občasných stavů pozvolna stane životní postoj, tak od toho dávám ruce pryč.

Už několikrát jsem udělala tu chybu, že jsem si do života pustila blbce. A že ji pár bylo. Bylo, přesně tak. Mluvím v minulém čase, protože jsem se zkrátka rozhodla, že tyhle lidi, po setkání s nimiž jsem si povětšinou diagnostikovala nízké sebevědomí a budižkničemářství, už nechci nikdy vidět. Ono pravda, někdy to není snadné, když někoho berete dlouhá léta jako skvělého kamaráda. Ale ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vás jen využívali a svými řečmi vám v každé vhodné chvíli snížili sebevědomí a uvalili na vás kletbu deprese, a (snad nevědomě) vám tím bránili v rozkvětu, pochopíte, že přišel čas se vzepřít.

Nevím, jak vy, ale osobně jsem zjistila, že když vezmete zdravý rozum do hrsti a zbavíte se všech těch pseudokamarádů, kteří vás jen vysávají, se začnete cítit mnohem lépe. Už nemáte chmurné nálady, vaše sebevědomí stoupá a vy najednou zjistíte, že do svého života najednou přitahujete úplně jiný typ lidí než BLBCE. Začnou se kolem vás rojit pozitivně naladění lidé podobného smýšlení, kteří vás mají rádi a užívají si vaši přítomnost. Takoví ti přátelé, kterým můžete všechno říct, kteří vás podporují a vyvolávají ve vás ten rozkvět.

Závěrem ještě malé poděkování všem, kdo mě podporují v rozkvětu. Cením si vašeho přátelství a podpory, ať už jste zrovna kdekoliv. :*

1 comment :

  1. Hezkej článek ;)
    Satanismus má pro tyhle lidi termín "psychický upír" a jakmile takovýho upíra někde zmerčím, ... nazdar! Není potřeba mít v okolí a v hlavě parazity.

    ReplyDelete

Odkazy na vaše blogy v komentářích mi nevadí. Ale, prosím, nepište sem odkazy na své giveaway, žádosti o hlasy a podobně. / You can post links to your blogs. But, please, do not post any requests for votes, your giveaways and so on.