24/10/2014

Veganství jako módní trend

Ahoj, moji milí,
dnes vám poprvé nechám nahlédnout do svého nového světa. Rozhodla jsem se od nynějška věnovat spíše literárnímu směru, protože mojí hlavou neustále putují různé myšlenky, jako včelky v úle. A tak se tu v následujících týdnech a (snad i) měsících budu objevovat různé úvahy, fejetony apod. Tematicky se hodlám zaměřovat jednoduše na současný svět. Chci se s vámi podělit o to, jak ho vnímám. Budu moc a moc ráda, když mi v komentářích tady nebo na facebooku dáte vědět, jak se vám daný článek líbí/nelíbí. Ačkoliv jsem trochu egoušek, jsem otevřena jakékoliv kritice, protože je to pro mě zpětná vazba, kterou považuji za velice důležitou. Prosím vás ale, abyste se pohybovali v mezích slušnosti a zdravého rozumu. Děkuji za pochopení :)

Nikdy jsem nechápala lidi, kteří vůbec nepřemýšlí nad tím, co jí. Lépe řečeno nad tím, koho jí. Ano, čtete správně! Zvířata jsou totiž živá. A mají stejné právo na život, jako máme my. Lidé ale, bohužel, sami sebe pro pradávna vnímají jako všežravce a stále velká část z nás se ohrazuje tím, že maso k životě prostě potřebujeme. To je ale velký omyl. Když se podíváme do říše zvířat, objevíme mezi nimi spoustu vegetariánů, mnohdy tedy spíše veganů. Nepozastavili jste se nikdy nad tím, že se slon živí pouze rostlinnou stravou? A přitom je tak silný, že by přepral i neozbrojené člověčí stádo. Nuže…

To vám tady pěkně kážu, co? Nebudu ale pokrytec a otevřeně přiznám, že sama vegan nejsem. Zatím. Ale jednou bych k tomu ráda dospěla. Protože jsem konečně dokázala otevřít oči a začínám vidět věci tak, jak se skutečně mají… Zastávám však teorii postupné cesty. Teď jsem někde uprostřed.
Jak že to tedy vlastně je s tím veganstvím? Asi je zbytečné vám tu zdlouhavě vysvětlovat, že vegan je někdo, kdo kromě masa nejí taky mléko, vejce a veškeré produkty z nich. Ono to však není jen a pouze o stravě. Je to komplexní životní styl. A člověk by se měl (trochu) zamyslet, než sám sebe prohlásí za vegana. Protože…
1) Vegan si nepořídí psa, kterého by krmil konzervou z malých nevinných jehňátek.
2) Vegan není někdo, kdo by své děti vodil do zoo a ukazoval jim ta „šťastná a veselá! zvířátka, protože vidět je v obrázkové knížce pro děti asi není dostačující.
3) Vegan není někdo, kdo se půjde bavit do cirkusu a obdivovat artistické umění bílých tygrů.
4) Vegan nepřenáší své věci v kabelce z již nepotřebné krávy.
5) Vegan si nekoupí drahé telecí boty, aby mu bylo v zasněžených ulicích teplo.
6) Vegan nebude podporovat odtrhování malého telete od mámy, aby si mohl upéct mléčné houstičky. Ani týrání slepic proto, aby si ke snídani usmažil omeletu.
Domnívám se, že tyto ilustrační body jsou již postačující.

A teď (tralalá) se dostáváme k jádru pudla. Konečně! Nevím, jestli jste si toho také všimli, ale svět je plný lidí, kteří považují veganství za nový módní trend. Jíst stravu, která neobsahuje žádné živočišné produkty, je najednou děsně in. A tak najednou čteme na inernetu o slečnách a chlapcích, kteří se dali na veganství, protože kdesi vyčetli, jak je to zdravé. Jo, je to zdravé pro tělo. Ovšem pravý vegan by si měl také uvědomit, že je to zdravé i pro duši. Víte, ono když si nakoupíte koš plný zeleniny, sójových produktů, všelijakých obilnin a já-nevím-čeho-ještě, ale ve finále to domů ponesete v kabelce z jehněčí kůže, nohy si zahříváte v telecích botách a na sobě máte hedvábnou halenku, tak je prostě někde něco špatně.

Ne, nejsem pesimista. Jen se nebojím otevřít oči a vnímat svět takový, jako doopravdy je. Nicméně, příště si dáme konečně to lehké vtipné zamyšlení o... ale, nechte se překvapit ;)

Bloglovin    |    Facebook    |    Instagram

4 comments :

 1. Řekla bych, že tohle je hodně subjektivní co je a není vegan. Znám vegany co bez problémů nosí kožené boty a svoje veganství omezují jen na stravu. Znám vegany, kteří jsou aktivní ochránci a účastní se pochodů a podobných událostí, pak znám taky vegany, kteří podepisují různé petice, bojují za to a za ono, ale zároveň je na světě něco, co je tak trošku proti tomu jejich přesvědčení a nedokáží se toho vzdát :) jinak ale jen tak dál, otevřít oči a začít se aktivně zajímat je super začátek

  ReplyDelete
  Replies
  1. Naprosto souhlasím, že je to hodně subjektivní. Někdo to bere jako druh stravování, někdo jako životní filozofii. Je na každém, jak to pojme. Já to prostě vidím tak, jak jsem to napsala, i když je mi jasné, že ne každý bude souhlasit.
   Každopádně děkuji za reakci, vážím si toho :)

   Delete
 2. Fuha, tak ja by som toto nedala. Mäso k životu nutne nepotrebujem, ale že by som nejedla už vobec žiadne živočíšne produkty, ako syry, jogurty a pod, tak to je už na mňa veľa. Neviem si totiž predstaviť, čo by som jedla, cestoviny iba so zeleninou bez syra??? Chlieb bez masla?Tak to nie. Nič pre mňa.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já tě naprosto chápu, věř mi :) Ale jsem přesvědčená, že když má člověk dobrou motivaci, zvládne cokoliv :)

   Delete

Odkazy na vaše blogy v komentářích mi nevadí. Ale, prosím, nepište sem odkazy na své giveaway, žádosti o hlasy a podobně. / You can post links to your blogs. But, please, do not post any requests for votes, your giveaways and so on.