24/11/2013

Chyby v péči o vlasy/Hair care mistakes

Zbavte se zlozvyků, které vašim kadeřím nesvědčí.
Říkáte si, že o své vlasy pravidelně a svědomitě pečujete, ale přesto jim něco schází? Možná vám chybí nějaké vitamíny či minerální látky. Může v tom být ale také úplně banální příčina, kterou si vůbec neuvědomujete. A jaké jsou tedy chyby, kterých se při péči o vlasy dopouštíme?

Mytí a sušení vlasů

Namočit, nanést šampon, prodrbat, spláchnout, zamotat do ručníku. Klasika, na které se nedá nic zkazit. Chyba – zkazit se dá úplně všechno! Nevěříte?
Prvním problémem je teplota vody. Pokud budete vlasy mýt příliš horkou vodou, vlasy budou sušší, méně lesklé a pokožka hlavy se bude rychleji mastit (teplo podporuje tvorbu mazu a potu). Nevhodně zvolený šampon zase může způsobit, že budou vlasy krepaté a vysušené nebo se naopak budou rychleji mastit. Pokud si nejste jistí výběrem vhodného šamponu, sáhněte po variantách určených pro citlivou pokožku hlavy či po dětských šamponech. A pokud chcete mít silné lesklé vlasy, zapomeňte na mytí vlasů každý den.

Také máte ve zvyku vlasy po umytí zabalit do ručníku a následně je tímto kusem látky pořádněprodrbat? V tom případě vaše kštice zapláče. Mokré (i vlhké vlasy) jsou velice citlivé a jakékoliv nešetrné zákroky vedou k jejich lámání, třepení a podobně. S vysoušením vlasů souvisí také fénování. Mějte na paměti, že je vhodné fénovat vlasy, a sice studeným vzduchem, až ve chvíli, kdy jsou jen vlhké.

Styling

Vlasy jako hřebíky, nebo poddajné lokny? Znáte to – každá chceme, co nemáme. A tak používáme žehličky, kulmy, natáčky a… škodíme tak svým vlasům. Tyto pomocníky se obecně doporučuje používat co nejméně, maximálně jednou do týdne. Pokud tedy máte ve zvyku kadeře každé ráno žehlit, máte zaděláno na problém, respektive na lámání a třepení vlasů. To se může projevit až po delší době, zpočátku může vlas trpět „pouze“ jakoby zevnitř.
Stylingové přípravky, jako jsou například laky na vlasy, gely či tužidla, také nepřináší moc prospěchu. Pokud je ale používáte, nezapomeňte si večer vlasy umýt nebo přípravek alespoň vyčesat vhodným hřebenem.

Chybovat se dá i u věci tak prosté, jako je česání. Nevhodné jsou plastové hřebeny s ostrými zuby či kartáče s kovovými štětinkami. Vaše hříva naopak zamlaská při používání kartáčů zkančích štětin či Tangle Teezeru. Jsou sice cenově trochu výše, ale tato investice se rozhodně vyplatí.
Mokré vlasy pokud možno nekartáčujte, aby se nelámaly. Můžete je ale lehce pročesat plastovým či dřevěným hřebenem se širokými zaoblenými zuby.

Stříhání

I když vaše vlasy nemají sklon k třepení či lámání, je dobré je alespoň jednou za tři až čtyři měsíce lehce zastřihnout ostrými nůžkami. Tupé nůžky totiž moc parády neudělají, protože se díky nim začnou vlasy rychle třepit. Nemusíte nutně chodit ke kadeřníkovi, konečky se dají hravě zastřihnout i doma. Zapomeňte však na nůžky na papír a zajděte do kadeřnických potřeb, kde se ceny kvalitních nástrojů pohybují již od 200 korun.

Výživa

Pokud se vlasy třepí, lámou, jsou vysušené či se naopak příliš mastí, správné mytí a kartáčování nestačí. V těchto případech totiž tělu chybí nějaké vitamíny (většinou jde o skupinu B) čiminerální látky (zejména křemík, železo, zinek). Výživové doplňky (např. Panthenol či Biosil)  jsou sice pohodlné na užívání, ale za vitamíny a minerály získané z pestré stravy vám budou vlasy mnohem více vděčné. Ale o tom až příště.
Jak o své vlasy pečujete vy?
Zdroj perexové fotografie: polyvore.com
Bloglovin    |    Facebook    |    Instagram

2 comments :

Odkazy na vaše blogy v komentářích mi nevadí. Ale, prosím, nepište sem odkazy na své giveaway, žádosti o hlasy a podobně. / You can post links to your blogs. But, please, do not post any requests for votes, your giveaways and so on.